Будівництво дослідно-промислового енергоблоку з реакторною установкою на швидких нейтронах зі свинцево-вісмутовим теплоносієм в Ульянівській області (ДПЕБ з РУ СВБР-100)

Разработка проектно-сметной документации для нового строительства и реконструкции действующих энергетических объектов и гражданского строительства

Будівництво дослідно-промислового енергоблоку з реакторною установкою на швидких нейтронах зі свинцево-вісмутовим теплоносієм в Ульянівській області (ДПЕБ з РУ СВБР-100)

100 МВт

Розташування об'єкта: м. Димитровград-10, Ульяновська область, РФ.

Замовник: «АКМЕ-Інжиніринг».

Етапи проектування:

  • Концептуальна проектна документація на турбоагрегат

 

svbrl1svbrl2

 

 

 

 

 

 

 

 

Техніко-економічні показники проекту

Встановлена ​​потужність: електрична, МВт - 100, теплова, МВт (Гкал / год) - 116,3 (100).
Склад основного обладнання турбінного блоку: парова турбіна типу К-100-6,7; турбогенератор типу ТФ-110-2УХЛ4.
Електрична потужність турбоустановки на конденсаційному режимі, МВт - 100.
Питома витрата теплоти брутто на вироблення електроенергії на конденсаційному режимі, ккал/кВт/г - 2407,5.
Електрична потужність турбоустановки на теплофікаційному режимі, МВт - 77,19.
Питома витрата теплоти брутто на вироблення електроенергії на теплофікаційному режимі, ккал/кВт/г - 1823,6.

Короткий опис основних рішень

В обсязі робіт ТОВ «ХПКІ «ТЕП-СОЮЗ» виконано розробку проектної документації щодо турбінного блоку та пристанційного вузла турбінного блоку ОПЕБ з РУ СВБР-100. Реакторна установка, допоміжні будівлі, споруди та системи, розташовані на майданчику об'єкта, запроектовані ВАТ «Головний інститут «ВНІПІЕТ».

Дослідно-промисловий енергоблок, що проектується, призначений для вироблення теплової та електричної енергії для потреб регіону, а також для комплексного підтвердження проектних характеристик ОПЕБ з РУ СВБР-100 (таких як експлуатаційна надійність, безпека, ресурсні характеристики, економічні характеристики атомної станції) при роботі в реальних режимах експлуатації.

У проекті вперше реалізовано стаціонарне застосування унікального в першу чергу за характеристикою безпеки свинцево-вісмутового реактора.

ОПЕБ з РУ СВБР-100 має закласти основи комерціалізації інноваційної цивільної свинцево-вісмутової реакторної технології та стати прототипом «ядерного острова» перспективних енергоблоків серійних модульних атомних комплексів на основі уніфікованої РУ СВБР-100 для регіональних та локальних енергосистем з діапазоном електричних потужностей від 100 до 400 МВт, що використовуються як для теплопостачання та електропостачання регіональних споживачів, так і, у разі потреби, у технологічних процесах опріснення води, нафтохімії та ін.

Турбінний блок призначений для розміщення обладнання другого контуру ОПЕБ та вироблення теплової та електричної енергії.

У складі турбінного блоку передбачається встановлення наступного обладнання:

  • парова турбіна конденсаційного типу з відборами пари на потреби теплофікації типу КТ-100-6,7, виробництва ВАТ «Турбоатом», м. Харків, Україна;
  • електричний генератор з повітряним охолодженням типу ТФ-110-2УХЛ4, виробництва НВО «ЕЛСІБ» ВАТ, м. Новосибірськ, Російська Федерація;
  • сепаратори-пароперегрівачі, живильні, мережеві насоси, підігрівачі низького та високого тиску, блокова очисна установка, АСУ ТП турбінного блоку та інше обладнання, необхідне для забезпечення технологічного процесу з необхідними параметрами безпеки.

У складі будівлі турбінного блоку, крім, власне, турбінного відділення передбачені приміщення та обладнання деаераторного відділення, РУСН-0,4 кВ, релейних панелей, маслогосподарства турбіни, хімічного дозування, автоматичного хімконтролю, АСУ ТП, вентцентри, приміщення для розміщення експлуатаційного та ремонтного персоналу .

У торці турбінного блоку розташований пристанційний вузол, що складається з блочного підвищуючого трансформатора, порталів, роз'єднувачів, струмообмежувальних реакторів та підземного резервуару аварійного зливу олії.

За результатами розробки проектної документації розроблено детальну тривимірну модель турбінного блоку у програмі SmartPlant виробництва Intergraph.